Renk Seçin : Siyah Turuncu Mavi Kırmızı Mor Yesil

2017’DE ‘BARIŞIN HABERİ’Nİ YAZALIM

2017’DE ‘BARIŞIN HABERİ’Nİ YAZALIM

Gerek ekonomik ve sosyal sorunlarımızın, gerekse yarım yüzyılı aşkın süredir devam eden Kıbrıs’taki uzlaşmazlığın çözümü için umutlarımızı bir kez daha yeni yıla bırakıyoruz.
2017’nin ülkemize, giderek ateş çemberine dönüşen bölgemize ve gerek savaş, gerekse terörle sarsılan dünyamıza huzur ve barış getirmesini diliyoruz.
Ancak huzur ve barış, sadece dilemekle gerçekleşmeyecek. Bu yönde aktif çaba içinde olmamız gerektiğinin bilincindeyiz.
Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği olarak 2017 yılında ‘barışın haberi’ni yazmak için toplumlar arası diyalog, işbirliği ve yakınlaşma vizyonuyla çalışmalarını sürdürecektir.
Bir yandan gazetecilerin ve gazetecilik mesleğinin gelişimi, basın ve düşünce özgürlüğünün korunması ve ileriye taşınması için mücadele verirken, diğer yandan da Kıbrıs Gazeteciler Birliği ve Basın Sen ile birlikte başlatılan ortak faaliyetlerin çok daha iyi bir noktaya taşınması için gayret gösterecektir.
Bugüne kadar Kıbrıs’ta ‘sorunun parçası’ olagelen Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum basınının, bundan sonra ‘çözümün parçası’ olabilmesi, sürdürülebilir bir barış ortamı bakımından elzemdir.
Medyanın ayrımcılık, ırkçılık ve nefret söyleminden uzak, özgür ve evrensel etik ilkeler çerçevesinde yayın yapabilmesi büyük öneme sahiptir.
Medyada ‘ortak terminoloji’ oluşturulabilmesi yönünde Kıbrıslı Türk ve Rum meslek örgütlerinin ve akademisyenlerin katılımıyla bir ‘çalıştay’ düzenlenmesi önerimizi tekrarlamak istiyoruz.
Bu vesileyle 2017’nin Kıbrıs’ta görev yapan bütün meslektaşlarımıza sağlık, başarı, huzur getiren ve ‘barışın haberi’ni yazacağımız yıl olmasını dileriz.

Sami Özuslu
KTGB Yönetim Kurulu (a.)

////

ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΗΣΗ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ

Αφήνουμε τις ελπίδες μας πάλι στο 2017 για να επιλυθεί τόσο οικονομικά και κοινωνικά μας προβλήματα, όσο και η αδιαλλαξία στην Κύπρο που συνεχίζει για μισή αιώνα.
Ελπίζουμε το 2017 να φέρει ευημερία και ειρήνη στην περιοχή μας που μετατρέπεται σε κύκλο της φωτιάς και στον κόσμο μας που ταρακουνάει με μάχες και τρομοκρατία.
Η ευημερία και η ειρήνη δεν θα έρθουν μόνο εύχοντας. Ξέρουμε ότι πρέπει να δίνουμε ένεργη προσπάθεια.
Η Τουρκοκυπριακή Ενωση Δημοσιογράφων θα συνεχίζει να εργάζεται με το όραμα της συνεργασίας και προσέγγισης για να γράφει την `είδηση της ειρήνης`.
Ο τουρκοκυπριακός και ελληνοκυπριακός τύπος που ήταν `μέρος του προβλήματος` εώς σήμερα, το να γίνει `μέρος της λύσης` μετά, είναι απαραίτητο για μια ατμόσφαιρα ειρήνης.
Είναι πολύ σημαντικό να κάνει εκπομπές ο τύπος χωρίς διακρίσεις, ρατσισμός και ρητορική μίσους, και στο πλαίσιο ελευθερίας και γενικές ηθικές αρχές. Επαναλαμβάνουμε την εισήγηση μας για ένα workshop με την συμμετοχή τουρκοκυπριακές και ελληνοκυπριακές επαγγελματικές οργανώσεις, για να καθορίζουμε μια `κοινή ορολογία` στον τύπο.
Ελπίζουμε το 2017 να φέρει υγεία, επιτυχία, ειρήνη σε όλους τους συνάδελφους μας και να γράψουμε την είδηση της ειρήνης.

Sami Ozuslu
Πρόεδρος (α)
30.12.2016

///

LETS WRITE THE ‘NEWS OF PEACE’ IN 2017

With the ongoing of our economic and social problems and more than half a century old Cyprus dispute, once more we have left our hopes for peace, to the coming year 2017.
We wish that the year 2017 would bring peace to our country, to our region which has been turned into a fire-ball and to our world that has been in turmoil with wars and acts of terrorism.But we know that peace and tranquility could not be materialized only by wishes. We are aware that active efforts have to be made in this direction.
To write the news of peace our organisation would continue its efforts with the vision of dialogue, cooperation and rapprochment.
While continuing our struggle for the development of journalists and journalism and for the protection of press freedom and the freedom of thought on one hand, we would also continue our joint struggle in furthering our activities with our brother organisation with the trade union Basin-Sen, on the other.
For a sustainable peace in our country it is inevitable that both the Turkish Cypriot press and the Greek Cypriot press should need to become ‘parts of peace’ rather than ‘parts of the dispute’ as they have been up to now.
It is of paramount importance that the press could and should continue its struggle against all kinds of discrimination, racism and hatred within universal ethical principles.
We would like to repeat our proposal for the creation and establishment of
a ‘common terminology’ by the active participation of Turkish and Greek Cypriot press organisations and academics.
Taking this opprtunity we wish that the year 2017, would bring health, success and serenity to our jornalist collegues and be the year that enable us to write ‘news of peace’.

Sami Özuslu
President (on behalf of the executive committee)
30 December, 2016

Facebook'ta Biz