GÜRCİSTAN GAZETECİLER GRUBU KIBRIS TÜRK GAZETECİLER BİRLİĞİ’Nİ ZİYARET ETTİ.

GÜRCİSTAN GAZETECİLER GRUBU KIBRIS TÜRK GAZETECİLER BİRLİĞİ’Nİ ZİYARET ETTİ.

TETKİK VE TEMASLARDA BULUNMAK ÜZERE KIBRIS’TA BULUNAN GÜRCİSTANLI 16 KİŞİLİK BİR GAZETECİLER HEYETİ 24 KASIM GÜNÜ KT GAZETECİLER BİRLİĞİNİ ZIYARET ETTİ.
BU ZİYARET SIRASINDA GAZETECİLER BİRLİĞİ BAŞKAN VEKİLİ MUSTAFA KORTUN, KONUK GAZETECİLER GRUBUNA KIBRIS TÜRK BASINI VE YAŞANMAKTA OLAN SORUNLARI KONUSUNDA BİLGİLEDİRMEDE BULUNDU.
KIBRISTA 1800’LÜ YILLARIN SONLARINDAN İTİBAREN KIBRIS RUM VE TÜRK MEDYASININ OLUŞMAYA BAŞLADIĞINI ANLATAN KORTUN, 1950’Lİ YILLARA GELENE KADAR KIBRIS TÜRK VE RUM MEDYALARININ KENDİ TOPLUMLARININ SOSYAL VE SİYASAL AKIMLARI İÇERİSİNDE İKİ AYRI ULUSAL MEDYA OLARAK GELİŞEREK, SONUNDA YAŞANMAKTA OLAN KIBRIS SORUNUN PARÇASI HALİNE GELDİKLERİNİ BELİRTTİ.
ÖZELLİKLE 2000’Lİ YILLARDAN SONRA KIBRIS’TAKİ SİYASAL İKLİMDE YAŞANMAKTA OLAN DEMOKRATİKLEŞME VE AB SÜREÇLERİ SONUCUNDA TÜRK VE RUM GAZETECİLER VE MEDYALARI ARASINDA YAKINLAŞMALAR YAŞANMAYA BAŞLANDIĞINI BELİRTEN MUSTAFA KORTUN, ÖZELLİKLE SON ZAMANLAR AVRUPA GÜVENLİK VE İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI MEDYA ÖZGÜRLÜĞÜ OFİSİ YARDIMLARI İLE GERÇEKLEŞTŞRŞLEN TEMASLARDA BU YÖNDE BİRÇOK İLERLEMELER KAYDEDİLDİĞİNİ SÖYLEDİ.
KORTUN, KIBRIS TÜRK GAZETECİLER BİRLİĞİ, BASIN-SEN VE KIBRIS GAZETECİLER SENDİKASI ARASINDA NİSAN, 2017 TARİHİNDE İMZALANAN ORTAK MEMORANDUM KONUSUNDA DA BİLGİLER VEREREK HALEN BU MEMORANDUM ÇERÇEVESİNDE İKİ TARAF ARASINDA GENÇ GAZETECİLER DEĞİŞİMİNİN YAŞANDIĞINI, ORTAK BİR MEDYA TERİMLER SÖZLÜĞÜNÜN HAZIRLANMASI YÖNÜNDE DE ÇALIŞMALARIN BAŞLAMIŞ OLDUĞUNUN ALTINI ÇİZDİ.
KT GAZETECİLER BİRLİĞİ BAŞKAN VEKİLİ MUSTAFA KORTUN “ÖNEMLİ OLAN KIBRIS TÜRK VE RUM MEDYALARININ YAVAŞ DA OLSA KIBRIS SORUNUN BİRER PARÇASI OLMAKTAN KURTULARAK, ADADA UZLAŞMA VE BARIŞ SÜREÇLERİNİN PARÇASI HALİNE GELEBİLMELERİNDE YOL KATETMEKTE OLDUKLARIDIR” DEDİ.
BASIN-SEN’İN BİR ÖNCEKİ BAŞKANI ALİ KURTOĞLU DA GÜRCÜ GAZETECİLERLE YAPILAN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINDA KATILARAK, ÖZELLİKLE ULUSLARARASI PLATFORMLARDA RUM GAZETECİ MESLEKTAŞLARI İLE NASIL BİR TARTIŞMA VE UZLAŞMAZLIK İÇİNDE OLDUKLARINI ANLATTI. KURTOĞLU 2000’Lİ YILLARDAN SONRA YAŞANMAKTA OLAN SİYASAL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇERİSİNDE KARŞI TARAFLA YAŞANAN BU UZLAŞMAZLIKLARIN BİRÇOK UĞRAŞLARLA BİR UYUM VE İŞBİRLİĞİNE DÖNÜŞTÜĞÜNÜ ÖRNEKLER VEREREK ANLATTI.

Facebook'ta Biz